18 Ekim 2016 Salı

İşte Gerçekler... Çocuklarda "KAKA" Sorununa Çözüm... Tuvalet eğitimi serüvenleri

Merhaba değerli takipçilerimiz

Beril ile zorlu tuvalet eğitimimizden biraz bahsetmek isterim. Çişini çok rahat bir şekilde öğrenen Beril maşallah gece kaçırması yaşatmadı bize. Fakat "KAKA" bizi çok zorladı. Ama ne zorlama... 

"Tutacağım, o oradan çıkmayacak, içimde kalsın!" söylemleri beni çok üzüyordu. Sadece bununla kalsa. Biz aşamalı ilerledik ama beze bir daha hiç geri dönmedik. Bir kere çıkardık bitti. Aşamalı ilerledik. Yani her çocukta aynı şey olacak değil belki benzer şeyler yaşayanlar vardır.

İLK AŞAMA;

Bezi bıraktık. 
Ve Kaka tutma problemimiz baş göstermeye başladı. 
5 - 6 gün kaka tutuyorduk. 
Doktorlara gidildi. Malesef hep bekleyin geçecek dendi. Fakat geçmiyor kaka birikiyor katılaşıyor. Doktorlar bağırsakları dolu lavman lazım diyor izin vermiyorum. Doktor ısrarıyla fitil denememizde psikolojisi bozuldu.
Sonunda bir doktor Duphalac isimli şuruptan bahsetti.

İKİNCİ AŞAMA;

Duphalac ile yeni dönem başladı. Artık bir gün tutuluyor. Ertesi gün zor bela yapılıyor. Fakat ne büyük eziyet. 
Evde yaptığında sıkı sıkı sarılmalar. Ağlayarak. 
Alışveriş merkezlerinde kesinlikle üstüne yapacak. Yoksa yapmıyor tutuyor. Yine sarılarak geliyor diye ağlayarak. Bu sırada ona destek olmak çok önemli onun yaşadığı sıkıntıyı anladığımı hep belli ettim. 
Bir de bir yöntem geliştirdik kendimize derin nefes alırsan kendiliğinden çıkacak. Burnundan nefes alıp ağzından veriyordu. Sakın abarttığımı düşünmeyin ama böyle :(  Artık ben de yıpranmaya başladım. Ve pedagog Gözde hnm a(Süper Dadı) gitmeye karar verdik. Ama onun da yardımı pek işe yaramadı. Bu arada o da fitil konusunda kabul edilmemesi gerektiğinden bahsetti.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA ve SONUÇ;

Biz bu Duphalac şurubu 6 ay kullandık. Zamanla kaka işine alışmaaya başladı. Hiç müdahae etmedim dışarıda üstüne kiloduna yaptı. Evde lazımlığına. Derken bir gün dışarıda tuvalete yapmak istedi. Tabi üstüne yaptığında bana da kendisine de verdiği eziyeti anladı temizlemek zor daracık tuvaletler küçük sıkışık bebek bakım odaları. İnsanlar girip çıkıyor. Ben de hemen tabi dedim yine destek oldum. Ve şeytanın bacağını kırdık. Yalnız bu arada bize yardımcı bazı ürünler ve kitaplar oldu. Ürünlerden bahsetmiştim. Bahsettiğim yazım için TIKLAYIN LÜTFEN. Kitaplara da muhakkak deyinmek gerek. Bir dahaki yazımda.

Böylece "KAKA" problemimiz ortadaan kalktı. Bu bahsettiğim olayları 1 sene içerisinde yaşadık. Sabretmek gerek!

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere bol öpücükler...

2 yorum:

 1. Ah ben de çok çekmiştim. Bir hafta tutardı kakasını bazen oğluş. Bir kere yaparken poposu acımış bi daha yapmayacağım diye uğraşmaktan o da helak oldu ben de. En son tuvalere yaptıkça çıkartma yapıştırıp minik çikolata şeker hediyeleri ile atlatmıştık ama o üç ayı bir ben bir de Allah bilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öncelikle yorumun için çok teşekkürler...
   O kadar destekçi aradım ki bu geçecek merak etme diyecek. Sanki hiç geçmeyecek gibi geliyordu. Çıkartma olayını biz de yaptık hatta bu yazıma ekleyeyim. :) Bir de pdf çıkartma hazırlayayım da isteyen bastırabilir :)

   Sil