10 Mart 2017 Cuma

Kadınların Kurtarıcısı Kegel Egzersizleri
Merhabalar,

Bugün sizlerle yeni doğum yapanlar, doğum süresi çok uzayanlar, çok sık doğum yapanların derdine deva kengel egzersizlerinden bahsetmek istedim. Yakın zamanda okuduğum birkaç yazıdan kısa bir derleme yapayım dedim. Bilgi dağarcığım gelişti paylaşmak istedim.

Giriş olarak şunu söyleyebilirim. İdrar kaçırmak eskiden beri süre gelen kadın sıkıntılarındandır. Bu sıkıntıyı yaşayanlar öksürüken, hapşırırken, gülerken idrar kaçırma miktarını azaltmak için pelvik taban egzersizleri yapıyorlar. Bu egzersizlere de kengel egzersizleri deniyor.

Egzersiz yapacağımız kasımızı çalıştırmak çok basit. Ama hangi kası çalıştıracağımızı anlamak için bir kaç yöntem var ama en basit yol idrar yaparken idrarımızı durdurmak için yaptığımız hareket pelvis kaslarımızı kasan egzersiz yaptıran hareket.

Bu egzersizleri istediğimiz zamanlarda yapabilriz. Örneğin; telefonla konuşurken, kitap, dergi, gazete okurken, bulaşık yıkarken, ütü yaparken... Önemli olan hareketleri alışkanlık haline getirmek.

Başlangıçta egzersizler pelvis tabanda yorgunluk hissettirebilir. Bu zmanla geçiyor ve egzersizler 6 ayda etkisini gösteriyor.

Egzersiz hareketleri için de başlangıç seviyesinden başlayarak yavaş yavaş artırmak gerekiyor. Örnek vermek gerekirse;

Başlangıç olarak; Günde 3 kez 25 kasma yani toplamda 75 kasma. Her kasmada 6'ya kadar sayıp gevşetiyoruz.

1.hafta; Kasma sayısını 50'ye çıkarıp günde 3 kez toplamda 150 kasma olur.

2.hafta; 75'e çıkarıp günde 3 defadan 225 yapar.

4 - 24 hafta; 20 dakika süreyle 100 kez 6 sn kas 6 sn. gevşek, 12 sn. de 6 sn kasarak günde 3 defadan 300 kez yapmış oluruz.

24.haftadan sonra; günde 3 defa 10 dk. süreyle dk. da 5 olmak üzere toplam 150 defa egzersiz yapabiliriz.

Ve 6 ay tamamlanmış olur.


7 yorum:

 1. Blogunuzu izlemeye aldım sizide bloguma beklerim :)

  YanıtlaSil
 2. İade-i ziyarete geldim;) Hamileler için ve doğum sonrası için çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler. Blogunuzu ve instagram hesabınızı takibe aldım bana da beklerim. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 3. Harika bilgiler var. 6 ay devam etsek sonra yaşam biçimi haline gelir zaten.

  en kocaman sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bilgiler. Ben de yapmistim dogum sonrasi hala da yaparim zaman zaman.

  YanıtlaSil
 5. Hi dear, I'm following your nice blog. Can you follow mine? Thanks😊
  http://inecommercialeout.blogspot.co.uk

  YanıtlaSil


 6. Bebek Masajı Nedir - Nasıl Yapılır - Faydaları Nelerdir - Video - Teknikleri

  Bebek masajının önemi; bebek ve anne arasındaki duygusal bağlılığı ciddi bir şekilde arttırmaya yönelik mucizevi bir işlemdir. Bebek masajının teknikleri ni en iyi şekilde öğrendikten sonra, bebeğinize kaliteli masaj yapabilir, bu sayede çocuğunuzun kemik sağlığı ve uyku sorununa kısa süre içerisinde olumlu yönde etki sağlayabilirsiniz.

  Bebek Masajı Nedir - Nasıl Yapılır - Faydaları Nelerdir - Teknikleri
  Özellikle yeni doğan çocuklar da kemik kaynaması ve bu doğrultu da kemiklerin sağlıklı bir şekilde güçlenmesi oldukça önemli bir husustur. Bebekler doğmadan önce anne rahminde sıvı içerisinde bulunmalarından dolayı doğarken kemikleri güçsüz bir şekilde dünyaya gözlerine açarlar. bu nedenle bebek masajının faydaları bir hayli önemli bir konudur.

  Bebekleriniz için masaj yapmanın önemi büyük olurken aynı zaman da hangi ortam içerisinde ve ne zaman bebek masajı yapacağınız da bir o kadar önemli bir konu olduğunu kesinlikle unutmayınız.

  Bebeğinize masaj yapmaya karar verdikten sonra işe koyulup gerekli ortamı hazırlamanız ve bebeğinizi masaj yapmaya hazır duruma getirmelisiniz. Bebeğinize masaj yapmaya başladığınız zaman eğer huysuzlanıp ağlıyorsa; kesinlikle masaj yapmaya devam etmeyiniz! Bunun nedeni ise bebek ağlamaya başladığı zaman, yani istemediğini belli ederken annenin masaj yapmaya devam edip bebeği rahatsız etmesi, bebek ve anne arasındaki duygusal bağı zedeleyecektir.

  En uygun ortamı ve zamanı detaylı bir şekilde öğrenmenizi tavsiye ederken, aynı zaman da bebek masajı nasıl yapılır? ve bebek masajının faydalarının yer aldığı kaynak konuyu okumanızı da şiddetle tavsiye ederiz.  Burada bulacaklarınız;
  Anne bebek arasındaki duygusal bağ, bebek masajı nasıl yapılır, bebek masajının faydaları nelerdir, bebek masajı yöntemleri gibi pek çok bilgiye rastlayacak ve videolu anlatımı ile kolayca pratik yapacaksınız.

  Kaynak Konu Linki: https://bilgeplatform.blogspot.com.tr/2018/04/bebek-masaji-nedir-nasil-yapilir-faydalari.html

  YanıtlaSil